Hva menes med "Spark joy" i KonMari metoden
- Monica E. Moltumyr

- 6. feb.
- 4 min lesing
Oppdatert: 11. feb.
"Does it spark joy?" er det mest kjente spørsmålet som ryddeeksperten Marie Kondo stiller. Men innholdet i hva "joy" handler om, blir faktisk ofte misforstått.
Mange tolker spørsmålet som at man må kjenne en tydelig gnist av glede. Som at hver genser, hvert badehåndkle eller dokument skal skape rene lykkebobler i magen hvis de skal beholdes.
Hvis dette er oppfattelsen, er ikke rart at enkelte opplever KonMari ryddemetoden som både krevende og litt urealistisk.
I denne artikkelen skal vi se litt mer på hva som ligger bak "Spark joy", og hvordan forståelsen kan hjelpe deg frem mot ditt ryddige mål, hvor du til slutt omringer deg med ting som faktisk gir glede ♡

"Joy" handler ikke bare om lykke
I KonMari-sammenheng handler ikke "joy"kun om stor glede eller en slags eufori vi liksom skal kjenne på. Det handler heller ikke om at alt du eier må være høyt elskede favoritter, for å få lov til å bli i hjemmet ditt.
Glede over en gjenstand kan også handle om:
funksjon – at noe gjør hverdagen din enklere
lettelse – at det er godt å ha det tilgjengelig
trygghet – vissheten om at du er passelig forberedt
humor eller lekenhet – ting som får deg til å le
gode minner – gjenstander som vekker positive følelser
Du trenger heldigvis ikke å være så glad i badevekten, at du nærmest vil ta den med på romantisk date. Det holder at den har en nyttig funksjon, at du derfor vil ta vare på den.
En vanlig misforståelse
Da jeg selv gikk gjennom min KonMari-prosess for snart ti år siden, misforstod jeg også i starten dette begrepet om hva som ga meg glede, og hva slags ting jeg burde beholde eller ikke.
Jeg lette etter den "riktige" følelsen og ville helst få til ting perfekt med en gang. Dette gjorde valgene vanskeligere enn de trengte å være. Først da jeg utvidet forståelsen av hva glede kan være, ble prosessen både roligere og mer meningsfull.
Ofte våkner denne forståelsen mer og mer for deg etter hvert som du går igjennom gjennom en og en kategori.
Mange ryddekonsulenter snakker om "ryddemuskelen" og at den må trenes. Men jammen må intuisjonen og følelsen for hva som gir deg personlig glede og nytte, også øves litt på.

Unngå at "spark joy" blir press i retning perfekt
Mange føler et press mot å prestere maks på alle kanter, og hjemmet vårt er intet unntak. Det skal gjerne flott ut og være både ryddig og organisert. Og det kan jo være positivt, men ikke hvis strikken blir dratt for langt.
Hvis glede tolkes for snevert, kan det føre til:
tvil rundt helt vanlige, men nødvendige eiendeler
dårlig samvittighet for å beholde "kjedelige" ting
en følelse av å gjøre ryddemetoden feil
KonMari handler ikke om perfeksjon, den handler om bevisste, konstrktive valg, og om å skape et hjem som støtter livet du vil leve her og nå – og fremover.
En bredere forståelse av glede, gir deg mer ro (og mer glede)
Når vi øver oss på å se på glede som noe mer enn lykke eller sterke følelser, skjer det ofte noe fint: Vi blir mer takknemlige for det som fungerer, og kjenner glede over flere av de tilsynelatende uvesentlige tingene vi omgir oss med.
Ja, så er støvsugeren kanskje en bråkete sak som ikke akkurat er en estetisk glede for øynene. Men den holder gulvet fritt for støv og inneklimaet blir bedre å puste i.
Og når du rydder i papirkategorien, kan det være at du får lyst til å lage nabolagets største jonsokbål av alt sammen. Men å beholde et lite utvalg av dokumentene, kan gi deg glede i form av oversikt og trygghet.
Ved å utvide forståelsen vår for hva glede kan handle om vil det faktisk gi mer glede, ikke bare i ryddesammenheng, men ellers i livet ♡
Bonus: Øver du på takknemlighet vil det også gi en positiv boost i retning mer glede. Det er mange fordeler ved å trene på takknemlighet som til og med er bevist via forskning.

KonMari i praksis – i ditt tempo
Noen opplever at KonMari-metoden gir mening i teorien, men er vanskelig å oversette til egen hverdag. Spesielt hvis man lett blir overveldet av å skulle gjøre en stor ryddeprosess alene, har opplevd livsendringer eller har samlet opp mange eiendeler i løpet av en del tiår.
Som sertifisert KonMari-ryddekonsulent hjelper jeg kunder en-til-en, uten hastverk eller store ryddeteam, og innenfor trygge og bærekraftige rammer.
Er interessert du i KonMari ryddemetoden, eller ønsker hjelp, er du velkommen til å ta kontakt.
Og for deg som ønsker mer ryddeinspirasjon, ligger det varierte artikler på bloggen ♡
Monica E. Moltumyr
Sertifisert KonMari ryddekonsulent / profesjonell ryddehjelp og organisering
Rydd deg fri AS - Skien
Les også:
De 6 ryddereglene i KonMari metoden – hva skjer hvis du skipper nr 3, eller 5?
Intervju med Brene Brown – Om hva takknemlighet gjør med følelsen av glede
Få profesjonell ryddehjelp? Les svar på noen av spørsmålene



Kommentarer